Онлайн пресконференцията на CAN Europe, посветена на мерките срещу промяната на климата и възможностите за трансформация на икономиката, изтъкна посоката на развитие на държавите от Източна и Централа Европа. „Каква е цената на бездействието?“ се реализира в контекста на предстоящата среща на Европейския съвет на 10 и 11 декември, която ще определи амбициите на Европа за справяне с климатичните промени за следващите 10 години.

„Ние сме в началото на десетилетие от решаващо значение за начина, по който се справяме с изменението на климата и запазваме основите на нашата цивилизация. Климатичната неутралност към 2050 г. не се случва за една нощ. Да направим всичко възможно да намалим максимално емисиите до 2030 г. е от ключово значение за успеха на нашата дългосрочна цел. С всички налични средства за следващите години, с наличните технически решения или такива непосредствено зад ъгъла, българското правителство трябва да осъзнае, че одобряването на амбициозна цел е в общ интерес на всички нас, гражданите на ЕС. Трябва да резонираме с прогресивните гласове в ЕС и да изпратим послание, че ще инвестираме в бъдеще, подходящо за живот, което няма да изисква обратни завои в последния момент, което би било неизбежно, ако загубим още повече време с повърхностни цели. Всички трябва да са на борда и вече има мандат за това – няма повече оправдания!“, казва представителят на За Земята Генади Кондарев, който говори по време на събитието.
„Призоваваме българското правителство да подкрепи правилното решение и да подкрепи предложената от ЕК цел за намаляване на парниковите газове от поне 55% до 2030 г.“, подчерта Генади Кондарев.

„Няма да забравим, че САЩ току-що избраха нов президент, който е решен да има зелена електрическа система до 2035 г.! Китай и Япония се ангажираха с неутралността на климата до 2060 и 2050 г. Дори Русия приема въпроса сериозно със 70% амбиция за 2030 г., обявена наскоро в символичен указ на Кремъл. ЕС вече не е самотен играч на световната сцена – точното време е да направите амбициозна стъпка към 2030 г.! Не би било правилно да се колебаете допълнително.
В България се наблюдава повишено ниво на обществената осведоменост по въпроса за изменението на климата – особено през последните две години.
Има огромен потенциал за страната, ако се ангажира с постепенно премахване на въглищата до 2030 г., тъй като секторът е абсолютно основният източник на емисии в момента. В момента въглищната индустрия е чудовищна компания, която натрупва загуби за българския енергиен холдинг от година на година 100 милиона загуби. Предстоящият преход е спешен и трябва да се избягват блокиращи проекти като масово преминаване от въглища към газ!“, заключи Генади Кондарев.

На срещата беше подчертано, че сме в разгара на климатична криза и глобалното покачване на температурата с повече от 3°C  до края на века изглежда реална опасност,  ако спешно не предприемем действия за климата през следващото десетилетие.  Според последните научни данни и Принципа за справедливост на ООН, ЕС трябва да намали емисиите с поне 65% до 2030  г., в сравнение с нивата от 1990 година.

Постигането на споразумение изглежда предизвикателно. Някои от раздвоените държави, сред които и България, подчертаха необходимостта от по-добро разбиране на специфичните за всяка държава въздействия от по-високата климатична цел. С други думи, правителството ни продължава упорито да отлага реформите, които стават все по-спешни.
Основната цел на този брифинг е да подчертае ползите от повишената амбиция на ЕС в тази област и да покаже, че целта от поне 55% намаляване на емисиите е желана, полезна и осъществима. Държавите-членки трябва да приемат целта с единодушие. Няколко държави, главно от Централна и Източна Европа (ЦИЕ), все още трябва да одобрят предложената от Европейската комисия цел за климата до 2030 г. от поне 55%, която вече е подкрепена от мнозинството от държавите-членки на ЕС. Вижте повече за срещата в медиа брифинга.

За да насочи вниманието към промяната на климата и огромната отговорност, която носят политиците, младежкото движение „Петъци за бъдеще“ организира акция, на която покани лидерите да подкрепят амбициозни реформи. На неприсъствен протест няколко изписаха с плакати, изпратени от млади хора от цялата страна, целта, към която трябва да се стремим – повишаване на температурите с не повече от 1.5 градуса.

Ето посланието на младите хора към политиците:

„Целта за намаляване на емисиите към 2030 г. трябва да е повече от 55%, за да се постигне целта на Европейския съюз за климатична неутралност до 2050 г. Според научните данни, които младежите цитират, следващите десет години са от решаващо значение за това дали глобалното повишаване на температурите ще може да се ограничи „в приемливи граници, до покачване от 1.5 °C спрямо прединдустриалните им нива“, каквато цел си поставят всички държави, подписали Парижкото споразумение.

Подкрепете амбициозна цел за климата и вие — включете се в подписката.

 

 

 

 

 

Становището е подготвено със съдействието на Minor Foundation/ Supported by the Minor Foundation for Major Challenges

by