ТЕЦ „Бобов дол“ трябва да направи нова процедура по преценка на въздействието на околната среда, ако иска да продължи да гори биомаса и отпадъци. Това отсъди Административният съд в Кюстендил в отговор на жалбата на „Грийнпийс“ – България и Екологично сдружение „За Земята“ и след изрични указания от Върховния административен съд. Решението не е окончателно и може да се обжалва пред Върховния административен съд, но е стъпка в защита на правото на чист въздух.
Съдът в Кюстендил постанови, че има промяна в обстоятелствата, при които е издадена преценката на екологичната инспекция , следователно е нужно провеждането на нова процедура. Първоначално издаденото решение е за изгаряне на 99.5% въглища и 0.5% неопасни отпадъци. Впоследствие ТЕЦ „Бобов дол“ променя съотношението на 80% въглища и 20% отпадъци, към които да добави и биомаса.Това се случва без централата да започне нова официална процедура за преценка дали е необходимо да се изследва влиянието на тази промяна върху човешкото здраве и природата. Също така, обществеността в лицето на гражданите, не е уведомена за тази промяна, въпреки че това е задължение на контролния орган – РИОСВ – Перник (вече РИОСВ – София). Съдът в Кюстендил намира това за съществено нарушение на нормативната уредба. „Съдът назова пороците в една практика, която позволява да се заобиколи оценката на въздействието върху човешкото здраве и природата. Решението е стъпка напред за правото на достъп до информация и чиста околна среда.“ коментира адвокат Регина Стоилова.
От пролетта на 2019 г. ТЕЦ „Бобов дол“ има разрешително, съгласно което може да изгаря отпадъци и биомаса, заедно с въглищата. Практиката е широко разпространена сред централите на въглища, особено тези със сходни характеристики — остарели, замърсяващи и свързвани с Христо Ковачки. За тях е особено примамливо, че така намаляват цената на горивото, въпреки острото обществено неодобрение. „Грийнпийс“ – България и Екологично сдружение „За Земята“ обжалват и цялостното разрешително на ТЕЦ „Бобов дол“ да изгаря отпадъци.
„Вместо да разработваме възобновяеми енергии, които да заменят постепенно въглищата, ние се борим с изгарянето на отпадъци. Тъжно и жалко е, че разбиранията на местните бизнесмени за алтернатива на въглищата се изчерпват със замяната им с отпадъци или биомаса, а не цялостно трансформиране на начина на производство на енергия. Районът на Бобов дол може да върне предишното си значение като производител на енергия, ако използва възможностите, идващи с възобновяемите източници и особено много по линия на плана за Зелено възстановяване на Европейската комисия.“
ТЕЦ „Бобов дол“ е не само технически остаряла, но и системен замърсител. За това говорят редицата наложени глоби, с които е известна. След бурното обществено недоволство, ръководството неколкократно обещава, че няма да изгаря отпадъци, а директорът на ТЕЦ „Бобов дол“ ЕАД дори го заяви официално в писмо до главния прокурор Иван Гешев. През лятото миналата година председателят на Съвета на директорите на централата, Кристина Лазарова, потвърди в медиите, че ТЕЦ „Бобов дол“ няма да изгаря отпадъци. И все пак обещанията са само в медиите, защото настоящото разрешително на централата продължава да действа, въпреки воденото срещу него дело от „Грийнпийс“ – България и Екологично сдружение „За Земята“.