Уебинар: Директивта за ограничаване на еднократните пластмаси. Какво и как. 16 юни, 17ч.

Покана за уебинар относно ‘пластмасовата директива’, 16 юни, 17ч

До юли 2021 г. държавите-членки трябва да приемат Директива за пластмасите за еднократна употреба (т.нар. SUP директива). Това е важно законодателство, чиято цел е да се намали вредното въздействие на някои пластмасови продукти за еднократна употреба върху човешкото здраве и околната среда.

* Как да приложим разширената отговорност на производителя и колко ще плащат производителите за почистване на пластмасовите отпадъци?
* Какви мерки са осъществими? Могат ли потребителите просто да носят собствените си чаши и съдове за храна в кафенета и ресторанти?
* Как да гарантираме устойчиво управление на ресурсите? Каква е ролята на контейнерите за многократна употреба?

Международните експерти вече са анализирали тези проблеми и са набелязали подходящи управленски подходи, които могат да бъдат приложени на национално ниво и да допринесат за развитието на кръговата икономика.

Работният език на срещата е английски с осигурен симултанен превод на български език.

Заповядайте на 16 юни от 17:00 ч на онлайн среща, в която да обсъдим заедно с Петер Ек от Earth Care и Жустин Малио от Rethink Plastic Alliance вижданията и предложенията на академичните среди и неправителствените организации от Европа.

Записване за участие: моля изпратете имейл до judit.ujfalussy@reloopplatform.org.

Изпратете тази покана и до заинтересовани ваши контакти: Покана за уебинар относно „пластмасовата директива“

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Свали [2.39 MB]

Онлайн пресконференция на CAN Europe настоява за държавите от Източна и Централна Европа да подкрепят амбициозни мерки за климата

Онлайн пресконференцията на CAN Europe, посветена на мерките срещу промяната на климата и възможностите за трансформация на икономиката, изтъкна посоката на развитие на държавите от Източна и Централа Европа. „Каква е цената на бездействието?“ се реализира в контекста на предстоящата среща на Европейския съвет на 10 и 11 декември, която ще определи амбициите на Европа за справяне с климатичните промени за следващите 10 години.
„Призоваваме българското правителство да подкрепи правилното решение и да подкрепи предложената от ЕК цел за намаляване на парниковите газове от поне 55% до 2030 г.“, подчерта представителят на За Земята Генади Кондарев.

Вижте повече в документа.

CEE Media Briefing BG

Материали от дискусията след премиерата на филма История на пластмасата

Станахме част от световната премиера на “История на пластмасата” / The Story Of Plastic и тъй като  филмът повдига много въпроси, нашият екип организира дискусия с участието на Less Plastic Bulgariа.

В нея взеха участие Евгения Ташева от екип Нулеви отпадъци на „За Земята“ и Никола Бобчев от Less Plastic. И двамата работят от години, за да помогнат на много хора да употребяват по-малко излишни пластмасови опаковки и изделия. Евгения вижда в проблема и социалната му страна — там се крият не само токсични рискове за здравето, но и екологична несправедливост към потърпевшите общности, които се намират до мини, сметища, инсинератори или нелегални работилници за “рециклиране” на електронни отпадъци. Никола е един от първите, които правят подробни изследвания на количеството отпадъци по устието на река Ропотамо и е отлично запознат с последствията от замърсяването по крайбрежието на Черно море.

И двамата с радост предоставиха презентациите си.
Презентацията на Никола:

Презентация – The Story of plastic

Презентацията на Евгения:

Презентация – The Story of Plastic_Evgenia