Отворено писмо от 92 НПО срещу включването на изкопаем газ и ядрена енергия в Таксономията на ЕС
Отворено писмо от 92 НПО:
За да се избегне „грийнуошингът“, позволен от Таксономията, финансовите институции трябва да изключат изкопаемия газ и ядрената енергия от всичките си продукти и облигации, които се предлагат на пазара като устойчиви или зелени
Уважаеми банки, инвеститори и застрахователи,
На 2 февруари 2022 г., Европейската комисия предложи включването на изкопаем газ и ядрена енергия в Таксономията на ЕС за устойчиви дейности[1]. Това решение е кулминацията на двугодишна сага, която измени таксономията от научно обоснована рамка, целяща да насочи инвестициите към устойчиви дейности в един силно политизиран документ, който обслужва възгледите на привържениците на изкопаемия газ и ядрената енергия.
Това решение не е научно обосновано и е несправедливо, а отговорните финансови институции трябва публично да поемат ангажимента да изключат изкопаемия газ и ядрената енергия от всички продукти и облигации, които предлагат на пазара като устойчиви, зелени или отговорни.
Изкопаемият газ[2], както и ядрената енергия, бяха изключени от таксономията в последния доклад на експертната група, формирана от Европейската комисия. Доводите за това им изключване са прости: производството на газ води до значителни парникови емисии и все още няма доказано устойчиво решение за погребването на отработеното ядрено гориво[3]. Въпреки това лобиращите за газ и ядрена енергия, както и европейските държави-членки с големи дялове в тези индустрии не се съгласиха с това и Европейската комисия съзнателно позволи нови централи за изкопаем газ и атомни централи да бъдат включени в Таксономията на ЕС.
Действително, досега изкопаемият газ и ядрената енергия бяха единствените дейности, които се облагодетелстваха от специална процедура. Ядрената енергия бе предложена за преглед на Съвместния изследователски център (СИЦ/JRC) на Европейската комисия, организация, която е свързана с ядрената индустрия[4] и която представи проблема с изхвърлянето на отпадъците като решен. Този преглед не отчита възможността от аварии и рисковете за околната среда във веригата за доставки на уран[5]. Бе допуснато газът да се отклони от прага на парниковите емисии за производство на електроенергия и/или топлинна енергия и така да може да отделя 3 пъти повече емисии от останалите производствени методи включени в таксономията[6].
Решението да бъдат включени изкопаемият газ и ядрената енергия в Европейската таксономия е в разрез с множеството предупреждения на изследователи, НПО и ОГО (организациите на гражданското общество), че едно такова решение ще застраши устойчивия преход в Европейския съюз. От една страна, новите газови електроцентрали, съвместими с таксономията, които отделят 270 gCO2e/kWh вече биха отделяли повече парникови газове от настоящата средна въглеродна интензивност на производството на електроенергия в ЕС и 16-18 пъти емисиите на наземната вятърна енергия[7], като по този начин се блокира възможността енергийната система на ЕС да достигне въглеродна неутралност в следващите десетилетия[8]. От друга страна, ядреният отпадък все още води до сериозни проблеми за устойчивостта[9]. Освен това, новите ядрени реактори изискват продължително време преди да могат да започнат да произвеждат електроенергия, което би означавало разширяване /бел.р. и удължаване живота/ на електроцентралите, използващи изкопаеми горива. Ядрената енергия, както и изгарянето на газ оказват отрицателно въздействие и на качеството на водата и нейната наличност.
Включването на изкопаем газ и ядрена енергия в Таксономията на ЕС след такъв непрозрачен процес отменя четиригодишната работа на европейските институции и експертни групи и вреди на ролята на ЕС като водач в устойчивото финансиране.
Самата Платформа за устойчиво финансиране, както и много професионалисти в сферата на устойчивото финансиране и групи като Eurosif и Принципите на ООН за отговорно инвестиране[10] са против предложението на Европейската комисия за включване на изкопаем газ и ядрена енергия и подчертават, че това би нарушило доверието в новата рамка и би имало сериозно въздействие върху околната среда. Президентът на Европейската инвестиционна банка обяви, че Европейската банка ще прилага свои собствени – и по-строги – критерии[11]. Европейската асоциация на потребителите (ЕАП) обобщи това като „неприемлив институционален грийнуошинг“.
Това мнение е споделено от много от бъдещите главни потребители на таксономията – финансовите институции. Групата на институционалните инвеститори за изменението на климата (IIGCC) – група от инвеститори, наброяваща над 370 институции и с повече от $50 трилиона активи под управление – се противопостави на включването на изкопаем газ, казвайки, че това би „уронило авторитета на таксономията, както и на ангажимента на ЕС за достигане на климатична неутралност до 2050“. Няколко отделни финансови институции заеха същата позиция спрямо газ/ядрена енергия като например Mirova във Франция, Achmea/ABP в Холандия, Union Investment/GLS в Германия и Raiffeisen Bank International в Австрия[12].
Отговорността да не подведат потребителите си сега е в ръцете на финансовите институции.
Дори ако делегираният акт изисква финансовите институции да отчитат подкрепата си за изкопаем газ и/или ядрена енергия поотделно, европейските граждани имат правото да очакват, че устойчивите продукти, които им се продават, не поддържат изкопаем газ и ядрена енергия и не трябва да се очаква от тях да проверяват това самостоятелно. Съществуващият световен пазар на зелени облигации изключва изкопаеми горива и ядрена енергия, подобно на няколко етикета за зелени устойчиви продажби в европейските държави [13]– Таксономията на ЕС не бива да бъде използвана за предлог за връщане назад.
Ние, НПО и ОГО, призоваваме финансовите институции да се ангажират публично да изключат изкопаемия газ и ядрената енергия от всички свои продукти, както и облигации, които се предлагат на пазара като устойчиви, зелени или отговорни. Това специално налага изключването на тези видове енергии от фондове по „чл. 9“[14].
Европейските граждани не трябват да бъдат заблуждавани в това да повярват, че подкрепят устойчивия преход като избират таксономия, съобразена с климата, като в същото време несъзнателно подкрепят изкопаем газ и изграждането на ядрена инфраструктура.
Подписали:
- Urgewald
Regine Richter, Public Finance Campaigner
- Reclaim Finance
Paul Schreiber, Financial Regulation Campaigner
- European Environmental Bureau (EEB)
Christian Schaible, Policy Manager
- Greenpeace France
Florence de Bonnafos, Senior Campaigner
- Greenpeace Switzerland
Larissa Marti, Sustainable Finance Campaigner
- Greenpeace Italy
Alessandro Giannì, Campaign Director
- Greenpeace Espana
Meritxell Bennasar, Taxonomy Head
- Greenpeace CEE
Jasmin Duregger, Climate and Energy Campaigner
- Global Witness
Tara Connolly, Senior EU Gas Campaigner
- CAN Europe
Chiara Martinelli, Director
- Shareaction
Maria van der Heide, Head of EU Policy
- Friends of the Earth Europe
Colin Roche, Program Director
- Les Amis de la Terre France – Friends of the Earth France
Lorette Philippot, Private Finance Campaigner
- MTVSZ.hu – National Society of Conservationists – Friends of the Earth Hungary
Ákos Éger, Executive President
- Friends of the Earth US
Kate DeAngelis, International Finance Program Manager
- Environmental Association „Za Zemiata“ – Friends of the Earth Bulgaria
Radostina Slavkova, Climate and Energy Coordinator
- Friends of the Earth Finland
Tanja Pulliainen, Chairperson
- ReCommon
Simone Ogno, Finance and Climate Campaigner
- Fair Finance International
Kees Koode, International Coordinator
- 350.org
Nick Bryer, Associate Director – European Campaigns
- 350.org Japan
Takayoshi Yokoyama, Leader
- SumOfUs
Leyla Larbi, Campaign Manager
- WeMoveEU
Virginia López Calvo, Senior Campaigner
- ASUFIN
Verónica Rodríguez, Communication Officer
- Milieudefensie – Friends of the Earth Netherlands
Kauther Yahya, Sustainable Finance Campaigner
- Amazon Watch
Moira Briss, Climate and Finance Director
- BankTrack
Johan Frijns, Executive Director
- CEE Bankwatch
Petr Hlobil, Fossil Fuel Area Leader
- Change Finance
Shonan Kothari, Campaigns and Communication Officer
- .ausgestrahlt
Julian Bothe, Nuclear Energy Campaigner
- The KoalaKolektiv
Karla Koala, activist group
- Verbraucherzentrale Bremen
Annabel Oelmann, Finance Head
- Bellona Europe
Lina Strandvåg Nagell, Sustainable Finance & Economy Manager
- Bellona Germany
Dr. Erika Bellmann, Director
- The Alliance of Associations Polish Green Network
Maciej Wereszczyński, Energy and Climate Program Coordinator
- ZERO – Associação Sistema Terrestre Sustentável
Francisco Ferreira, Presidente
- The Gastivists
Manolis and Ermioni, members of the Gastivitsts
- Oil Change International
David Tong, Global Industry Campaign Manager
- The Veblen Institute
Wojtek Kalinowski, Director
- Revo prosper
Neus Casajuana, Presidente
- Both Ends
Cindy Coltman, Senior Policy Officer
- Just Finance International
Wawa Wang, Director
- Nature & Environment (Natuur & Milieu)
- Just Share
Hugo Robyn, Director – Climate Change Engagement
- Global 2000
Patricia Lorenz, Nuclear Energy Campaigner
- DUH
Constantin Zerger, Energy and Climate Director
- Climáximo
Joao Costa, Volunteer
- Bürgerbewegung Finanzwende
Magdalena Senn, Sustainable Finance Campaigner
- Counter Balance
Xavier Sol, Director
- Stand.earth
Gary Cook, Global Climate Campaigns Director
- Corporate Europe Observatory
Belén Balanyá, Climate and Energy Researcher
- Centre for Transport and Energy
Šimon Batík, Project Coordinator
- Fundacja EkoRozwoju / The Foundation for Sustainable Development
Krzysztof Smolnicki, Board President
- Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Diana Maciąga, Climate and energy campaigner
- Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne Wspólna Ziemia
Radosław Sawicki, Board President
- Opzione Zero
Marino Favaretto, Representative
- Mekong Watch
Kiguchi Yuka, Director
- Hiilivapaa Suomi (Coal-free Finland)
Le Vo, Campaign Coordinator
- Alliance for Future Generations – Fiji
Seru Lavatenalagi, Coordinator
- Mom Loves Taiwan Association
Gloria K.J Hsu, Board Member
- Jubilee Australia Research Centre
Dina Rui, Campaigns Director
- Solutions For Our Climate
Dongjae Oh, Researcher
- Associazione Bianca Guidetti Serra
Donato Cardigliano, Representative
- Cedeuam UniSalento
Michele Carducci, Director
- Ecoistituto della Valle del Ticino
Oreste Magni, President
- Fairwatch Italy
Monica Di Sisto, Vice-President
- Associazione spazi popolari
Laura Imperiale, Representative
- Disarmisti esigenti
Ennjo Cabiddu, Activist
- Legambiente Leverano e della Terra d’Arneo
Fernando Vantaggiato, Representative
- Coordinamento ravennate „Per il Clima-Fuori dal Fossile“
Giuseppe Tadolini, Coordinator
- Action Aid Denmark
Magnus Jensen Nielsen, Sustainable Finance Researcher
- Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Poland
Radosław Gawlik, President
- Re-set: platform for social-ecological change
Kubala Radek, Campaigner
- Associazione ambientalista Eugenio Rosmann
Claudio Siniscalchi, Representative
- Facing Finance
Thomas Küchenmeister, Managing Director
- People of Asia for Climate Solutions
Xiaojun Wang, Executive Director
- Mani Rosse antirazziste
Rachele Collela, Member
- Earthlife Namibia
Kohrs Bertchen, Chair
- Comitati cittadini per l’ambiente
Giovanna Margadonna, Representative
- COBAS Confederazione Comitati di Base
Vincenzo Miliucci, Member of the National governance
- Coord.ravennate „Per il Clima – Fuori dal Fossile“
Giuseppe Tadolini, Representative
- Emergenzaclimatica.it
Angelo Gagliani, Representative of the editorial board
- Campagna Per il Clima Fuori dal Fossile
Renato Di Nicola, Representative
- Movimento No TAP/SNAM Brindisi
CosimoQuaranta, Representative
- Trivelle Zero Molise
Marcella Stumpo, Representative
- Trivelle Zero Marche
Fabrizio Recanatesi, Representative
- Fundacion Chile Sustentable
Sara Larrain, Director
- Open Plan Foundation
Magdalena Klarenbach, Board Member
- Polish Ecological Club Mazovian Branch
Urszula Stefanowicz, Policy Officer and Project Coordinator
- Polish Ecological Club East-north brange
Jadwiga Kopeć, Coordinator
- Forum Ambientalista
SimonaRicotti, Representative
- EkoStandrez
Romana Leban, Representative
[1] За по-детайлен анализ, вж. анализа на Reclaim Finance (англ.)
[2] Изкопаемият газ беше включен само при условие, че не отделя повече от 100 gCOe/kWh. Този праг е доста по-нисък от емисиите на най-добре справящите се инсталации (210-230 gCOe/kWh когенерация) и изисква постигането на масово използване на технологиите за улавяне и съхранение на въглерод. Като се имат предвид съмненията относно ефективността на тези технологии за улавяне на въглерод и тяхната висока цена, такива централи е малко вероятно да бъдат построени и така газът ще бъде практически изключен от таксономията.
[3] В света вече са създадени 250 000 – 300 000 тона високо токсичен и силно радиоактивен отпадък без да има никакви геологични структури за неговото съхранение.
[4] Вж. изследването на Грийнпийс относно връзките на СИЦ с ядрената индустрия (англ.)
[5] За анализ на доклада на СИЦ вж. докладите на Око-институт, НКРЗОС и на немската Федерална служба за безопасно управление на ядрени отпадъци. За обобщение вж. доклада на Reclaim Finance (англ)
[6] За останалите производствени методи за електричество и отопление, включени в таксономията, прагът е 100g/CO2e/kWh. Прагът от 270gCO2/kWh за газ е за директни емисии в точката на горене, а при прага от 100gCO2/kWh се има предвид пълният жизнен цикъл; според IPCC, за изкопаемия газ, това представлява средно 32% разлика в емисиите.
[7] Прагът от 270gCO2e/kWh е по-висок от този, заложен от Европейската инвестиционна банка за заеми (250gCO2e/kWh). Също така е и значително над сегашната средна въглеродна интензивност на производство на електроенергия в Европа (215gCOe/kWh през 2020 г. според МАЕ и 226gCO2e/kWh през 2020 г. според Ембър), както и на емисиите от ВЕИ (8-83 g за фотоволтаична енергия и 7-16 g за наземна вятърна енергия в Европа според анализ на пълния жизнен цикъл в скорошно изследване на ООН).
[8] Инвестициите, необходими за изграждането на газова електроцентрала отнемат над 10 г. (9-17 г. в няколко щата в САЩ), а газовите електроцентрали работят средно 25-30 г. в Европа.
[9] За повече информация относно различните въздействия на ядрената енергия върху целите на таксономията, вж. доклада на Платформата за устойчиво финансиране и становището на Европейското бюро по околната среда.
[10] Вж. платформата на Елиз Атал и Ян Вандермостен.
[11] Вж. статията на Блумбърг относно мнението на президента Хойер за таксономията.
[12] Изпълнителният директор на френската компания Mirova се изказа публично против включването на газ в таксономията. Няколко немски финансови институции, както и австрийската RBI имат изказвания против включването на ядрена енергия. Холандските финансови институции – вкл. Achmea, ABP, ABN AMRO и Triodos – публикуваха становища против включването на двата енергийни източника. Датските Folkesparekassen и Merkur Cooperative Bank също се изказаха против включването на газ.
[13] Вкл. Екомаркировките на скандинавския Green Swan Ecolabel и френския Greenfin.
[14] Фондът по чл. 9 (според Регламента за разкриване на информация за устойчиво финансиране) е дефиниран като „фонд, който има за цел устойчива инвестиция или за цел намаляване на въглеродните емисии”.