Над 100 участници от цялата страна дискутираха разгорещено бъдещето на отпадъците в Дома на Европа, София на 17 май 2017 г.

Над 100 представители на общини, отговорни институции, бизнеса и гражданския сектор участваха в конференция „Икономика на отпадъците: предизвикателства и възможности“, организирана от екологично сдружение „За Земята“.

Презентациите може да свалите свободно тук.

Opens external link in new windowВидеозаписи от представените теми вижте тук.

Всички страни споделиха виждането, че отпадъците са важни ресурси и не трябва да се унищожават, а да се рециклират и да носят приходи за общините.

В началото на събитието Ивайло Хлебаров oт ЕС „За Земята“ представи новите цели на ЕС в управлението на отпадъците. Той подчерта: „България трябва да е амбициозна и да не очакваме дерогации и отлагания, а да започнем да променяме начина на сметосъбиране в най-кратки срокове.“

Ася Добруджалиева от Opens external link in new windowАсоциацията на еколозите в общините в България (АСЕКОБ) допълни: „Без разделно събиране при източника, включително и на хранителни и градински отпадъци, няма да постигнем нищо и трябва да се работи в тази посока“.

Г-жа Добруджалиева представи проучване на АСЕКОБ сред повече от 200 общини. Голям проблем за общините, най-вече малките, е транспортирането на отпадъци към регионалните депа, при някои разстоянията са над 100 км. Освен това на сепариращите инсталации на депата се постига изключително нисък дял отделени за рециклиране отпадъци. Решението е местните власти да развиват разделно събиране още при домакинствата и да насърчават домашното компостиране. По-голяма част от анкетираните общини са готови да направят тези стъпки.

Относно „горещата“ тема за инсталацията за горене на отпадъци в Столична община експертите напомниха, че дори и Дания, която има свръх-капацитет за изгаряне на отпадъци, постепенно затваря инсинераторите си и е подела Opens external link in new windowкампания „Да рециклираме повече, да горим по-малко“. Според Opens external link in new windowпоследните препоръки на Европейската комисия публичното финансиране трябва да е насочено към проекти в по-високите нива в йерархията за управление на отпадъците – предотвратяване, намаляване, рециклиране, компостиране, което не включва горене.

Евгения Ташева от ЕС „За Земята“ представи разработената от екипа алтернативна визия за управлението на отпадъците в София с въвеждане на индивидуализирано разделно събиране при източника. Моделът, използващ данни от Столична община и завода за механично-биологично третиране „Садината“, изчислява, че до 2020 г. можем да постигнем 67% рециклиране, ако веднага се промени сметосъбирането в столицата. Ще се открият много нови работни места и ще има над 30 млн. лева приходи годишно от рециклиране до 2020 г. и над 38 млн. лева до 2030. Визията включва модифициране на МБТ инсталацията, така че да не произвежда гориво от отпадъците (т.нар. RDF), а вместо това да ги отделя за рециклиране. В този случай няма да има нужда от предлаганата инсталация за горене на отпадъци в ТЕЦ-София, рисковете от която са многобройни и сериозни. (Вижте анимирана инфографика на инсталация за изгаряне на отпадъци тук).

Инсинераторът отвътре

Изгарянето на отпадъци – Какво премълчават Топлофикация София и Столична община

 

Следобедната част от програмата повиши емоциите в залата и успя да задържи публиката до последно, тъй като засегна друга много важна тема – Initiates file downloadбъдещето на такса-смет. Марко Матиело от публичната компания Opens external link in new windowContarina, управляваща отпадъците на Тревизо – регион с площ 1,300 км2 и над половин милион жители, разказа как таксата за битови отпадъци може да бъде стимул за общината и за гражданите да разделят и намаляват отпадъците си.
В дискусионния панел се включиха всички страни по темата – Десислава Стойкова от Национално сдружение на общините в РБългария Opens external link in new windowНСОРБ представи мнението на общините, Илияна Павлова от Българска стопанска камара Opens external link in new windowБСКзащити позицията на бизнеса, Ася Добруджалиева – на еколозите от общините, а Евгения Ташева представи позицията на ЕС „За Земята“. Имаше и много изказвания от публиката, най-вече от представители на общините.

Основните изводи бяха:
Големият проблем за въвеждането на нова база е липсата на синхронизация между общините, организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки и бизнеса;
Общините имат готовност да преминат постепенно към такса-смет спрямо количество;
Всички страни се обединиха около тезата, че трябва да има добро разделно събиране при източника;
Събраната такса трябва да се инвестира само в дейности, свързани с отпадъците и тяхното намаляване и преизползване;
Наличието на цялостна информация в общините, прозрачността и много ясни и детайлни план-сметки ще са ключът към успеха според всички страни.

Темата тепърва ще се дискутира, а екологично сдружение „За Земята“ ще продължава да я следи отблизо.

Един от най-изявените участници в събитието беше община Свиленград, Opens external link in new windowкоито вече са въвели разделно събиране от врата на врата и са мотивирани да продължават в тази посока. Те ще се стремят да станат първата община в България, влязла в Opens external link in new windowевропейската мрежа на общини с Нулеви отпадъци.Opens internal link in current window

За контакти:
Ивайло Хлебаров i.hlebarov@zazemiata.org 0898252303
Евгения Ташева e.tasheva@zazemiata.org 087989942

 

by