Над 100 участници от цялата страна дискутираха разгорещено бъдещето на отпадъците в Дома на Европа, София на 17 май 2017 г.
Над 100 представители на общини, отговорни институции, бизнеса и гражданския сектор участваха в конференция „Икономика на отпадъците: предизвикателства и възможности“, организирана от екологично сдружение „За Земята“.
Презентациите може да свалите свободно тук.
Видеозаписи от представените теми вижте тук.
Всички страни споделиха виждането, че отпадъците са важни ресурси и не трябва да се унищожават, а да се рециклират и да носят приходи за общините.
В началото на събитието Ивайло Хлебаров oт ЕС „За Земята“ представи новите цели на ЕС в управлението на отпадъците. Той подчерта: „България трябва да е амбициозна и да не очакваме дерогации и отлагания, а да започнем да променяме начина на сметосъбиране в най-кратки срокове.“
Ася Добруджалиева от Асоциацията на еколозите в общините в България (АСЕКОБ) допълни: „Без разделно събиране при източника, включително и на хранителни и градински отпадъци, няма да постигнем нищо и трябва да се работи в тази посока“.
Г-жа Добруджалиева представи проучване на АСЕКОБ сред повече от 200 общини. Голям проблем за общините, най-вече малките, е транспортирането на отпадъци към регионалните депа, при някои разстоянията са над 100 км. Освен това на сепариращите инсталации на депата се постига изключително нисък дял отделени за рециклиране отпадъци. Решението е местните власти да развиват разделно събиране още при домакинствата и да насърчават домашното компостиране. По-голяма част от анкетираните общини са готови да направят тези стъпки.
Относно „горещата“ тема за инсталацията за горене на отпадъци в Столична община експертите напомниха, че дори и Дания, която има свръх-капацитет за изгаряне на отпадъци, постепенно затваря инсинераторите си и е подела кампания „Да рециклираме повече, да горим по-малко“. Според последните препоръки на Европейската комисия публичното финансиране трябва да е насочено към проекти в по-високите нива в йерархията за управление на отпадъците – предотвратяване, намаляване, рециклиране, компостиране, което не включва горене.
Евгения Ташева от ЕС „За Земята“ представи разработената от екипа алтернативна визия за управлението на отпадъците в София с въвеждане на индивидуализирано разделно събиране при източника. Моделът, използващ данни от Столична община и завода за механично-биологично третиране „Садината“, изчислява, че до 2020 г. можем да постигнем 67% рециклиране, ако веднага се промени сметосъбирането в столицата. Ще се открият много нови работни места и ще има над 30 млн. лева приходи годишно от рециклиране до 2020 г. и над 38 млн. лева до 2030. Визията включва модифициране на МБТ инсталацията, така че да не произвежда гориво от отпадъците (т.нар. RDF), а вместо това да ги отделя за рециклиране. В този случай няма да има нужда от предлаганата инсталация за горене на отпадъци в ТЕЦ-София, рисковете от която са многобройни и сериозни. (Вижте анимирана инфографика на инсталация за изгаряне на отпадъци тук).
Следобедната част от програмата повиши емоциите в залата и успя да задържи публиката до последно, тъй като засегна друга много важна тема – бъдещето на такса-смет. Марко Матиело от публичната компания Contarina, управляваща отпадъците на Тревизо – регион с площ 1,300 км2 и над половин милион жители, разказа как таксата за битови отпадъци може да бъде стимул за общината и за гражданите да разделят и намаляват отпадъците си.
В дискусионния панел се включиха всички страни по темата – Десислава Стойкова от Национално сдружение на общините в РБългария НСОРБ представи мнението на общините, Илияна Павлова от Българска стопанска камара БСКзащити позицията на бизнеса, Ася Добруджалиева – на еколозите от общините, а Евгения Ташева представи позицията на ЕС „За Земята“. Имаше и много изказвания от публиката, най-вече от представители на общините.
Основните изводи бяха:
Големият проблем за въвеждането на нова база е липсата на синхронизация между общините, организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки и бизнеса;
Общините имат готовност да преминат постепенно към такса-смет спрямо количество;
Всички страни се обединиха около тезата, че трябва да има добро разделно събиране при източника;
Събраната такса трябва да се инвестира само в дейности, свързани с отпадъците и тяхното намаляване и преизползване;
Наличието на цялостна информация в общините, прозрачността и много ясни и детайлни план-сметки ще са ключът към успеха според всички страни.
Темата тепърва ще се дискутира, а екологично сдружение „За Земята“ ще продължава да я следи отблизо.
Един от най-изявените участници в събитието беше община Свиленград, които вече са въвели разделно събиране от врата на врата и са мотивирани да продължават в тази посока. Те ще се стремят да станат първата община в България, влязла в европейската мрежа на общини с Нулеви отпадъци.
За контакти:
Ивайло Хлебаров i.hlebarov@zazemiata.org 0898252303
Евгения Ташева e.tasheva@zazemiata.org 087989942