Приключи седемнадесетото почистване на трудно-достъпни планински територии на За Земята, тази година на териториятя на Национален парк Рила.
Равносметката – приблизително 5 тона отпадъци, събрани в околностите на хижите Скакавица и Отовица в периода 28 август – 04 септември. Участваха над 100 души от цялата страна, от най-разнообразни възрастови и професионални групи. Важни съучастници в почистването бяха Национален парк Рила, хижа Скакавица и Община Дупница.
„Продължаваме да откриваме и елиминираме стари сметища в планината, които очакваме да не изникнат отново“, споделя Кристиян Найденов стажант от За Земята. „Изровихме значителни залежи от пластмаси, бутилки, обувки и всякакъв вид табелки и метални принадлежности затрупвани под масите пръст. За първа година прилежно сортирахме целия отпадък и го изпратихме с коне надолу в равнините, за рециклиране“, добавя Найденов.
„Почистването не е единствено акт на сваляне на дълбоко скрити или отлежали отпадъци от планинските била. То е акт на осъзнаване на отпечатъка, който имаме върху природната среда. Боклукът не се губи, когато го пуснем в кошчето за смет.“, споделя Филка Секулова от За Земята. „До сега посланието ни беше:„Боклукът в раницата“ , но може би трябва да го променим на „Без Боклук, Без Джип и Без АТВ в Рила“. Срещите ни с незаконно преминали границата на парка джипове и АТВ-та бях обезпокояващо чести.“, добавя Секулова.
В рамките на инициативата се проведе среща с директора на „НП Рила“, на която бяха обсъдени и други проблеми на парка. Дискусията се фокусира върху свръхнатоварването на циркуса „Седемте рилски езера“, в резултат от построяването на лифт х. Пионерска – х. Рилски езера. Участниците в акцията настояват за драстично намаляване на капацитета на лифта, чието функциониране, заедно с джиповете, представляват заплаха за крехката екосистема на циркуса.
Чистене 2014 е част от дейностите по проект “Млади приятели на Земята”, финансиран от Програмата за подкрепа на неправителствените организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014.
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Екологично сдружение За Земята и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.