Трябва ли човечеството да пусне генно изменени организми с генетично насочване в природата? Отговорът на мнозинството граждани в осем европейски държави е: „Не, рисковете са твърде високи“. Това първо проучване на общественото мнение по темата показва високи нива на отхвърляне (46% – 70% за всички страни и 69% за България) и много ниски нива на подкрепа (7% – 16% за всички страни и 12% за България) за използването на технологията Генетично насочване (Gene Drive) в околната среда. Проучването сред близо 9 000 души е представително за 280 милиона граждани на ЕС. То е поръчано от девет организации, изискващи информиран обществен дебат и глобален мораториум върху освобождаването в  околната среда на този нов тип генетично модифицирани организми. Сред тях е и За Земята. Проучването разкрива, че голяма част от анкетираните все още не са решили (14% – 27% за всички страни и 17% за България) или не са знаели как да отговорят (1% – 24% за всички страни и 1% за България).

Генно изменени организми с генетично насочване са предназначени да разпространяват инвазивно генетични черти в дивите популации и по този начин да позволят бързо генетични промени или да унищожат цели видове в природата. Предложените приложения включват унищожаване на насекоми (например комари, предаващи инфекциозни болести или селскостопански вредители), контролиране на инвазивни видове (като гризачи) или премахване на устойчивост на хербициди или пестициди. Силното участие на военните агенции в изследванията също показва потенциалното им използване като оръжие.

„Подобна мощна технология с потенциално необратими последици за дивите видове и всички техните екосистеми трябва да се контролира от строги международни правила и процедури за вземане на решения. Ние не смятаме, че изпускането на организми с генетично насочване от лабораторията в околната среда, трябва изобщо да се случи. Най-малкото това ще изисква стриктни международни стандарти за оценка на риска и технологиите и предварително приобщаващо, демократично вземане на решения, основано на предпазливост и предварително информирано съгласие на всички потенциално засегнати граждани и държави“, коментира Марайке Имкен (Mareike Imken) от Save Our Seeds, Германия, която координира европейската кампания „Stop Gene Drive“.

Голямо мнозинство от анкетираните (65% -82%) се съгласяват, че освобождаването в околната среда на организми с генетично насочване трябва да се отложи, докато има научни доказателства, че това не би навредило на биологичното разнообразие, човешкото здраве, земеделието или мира. За България процентът е 82%. Подобно мнозинство (61% – 85%) се съгласява, че разрешаването на освобождаване от околната среда на организми с генетично насочване, които могат да се разпространят в световен мащаб, трябва да изисква глобален консенсус. В България 85% от анкетираните отговарят така.

Ивайло Попов от За Земята коментира: „За справяне с основните кризи на нашето време – изменението на климата и глобалното изчезване на видовете – е необходимо да се обърнем към корена за причините им. Прилагането на технологията за генетично насочване би било много рисковано и просто би адресирало симптомите. Резултатите от това проучване показват, че по-голямата част от анкетираните граждани на ЕС и България в частност подкрепят нашия призив ЕС и българското правителство да се застъпят на международно ниво за мерки, които защитават и укрепват екосистемите, вместо да разчитат на технологични решения, които ги застрашават.“

Представителното проучване беше проведено от международния институт за пазарни проучвания YouGov и анкетира 8 826 граждани от 8 държави от ЕС, включително Германия, Италия, Франция, Испания, Полша, Дания, Швеция и България през декември 2020 г. Тo беше поръчана от WeMove Europe, Save Our Seeds (Германия), Skiftet (Швеция), France Nature Environnement (FNE, Франция), POLLINIS (Франция), OGM Dangers (Франция), Bund für Umwelt und Naturschutz (BUND, Германия), Deutscher Naturschutzring (DNR, Германия), Umweltinstitut München (Германия) и За Земята (България).

Повече информация за генетичното редактиране и резултати от проучването може да намерите тук.

От тук може да свалите резултатите от проучването в табличен вид.

Тук може да видите графично представяне на резултатите.

Нашата позиция относно техниките за генетично редактиране може да намерите тук.

Повече за генетичното редактиране може да намерите тук.

Тук може да се запознаете с конкретни примери за генетично редактиране и рисковете, свързани с тях.

Може да подпишете Общоевропейска петиция за глобален мораториум върху генетичното насочване тук (натисни).

Отвореното писмо от 78 европейски организации до Европейската комисия, призоваващо за глобален мораториум върху генетичното насочване може да намерите тук.

Отвореното писмо от над 200 организации от целия свят, призоваващо за глобален мораториум върху генетичното насочване може да намерите тук.

Резолюцията на Европейския парламент за глобален мораториум върху генетичното насочване може да намерите тук.

by